kumdan kaleler..

"külhani bir sevinç saran ansızın yüreğimi
yeniden oluşturmak gibi gündüzü ya da geceyi
bir kıvılcım vardı önce, yarım kalmış bir hece
yağmurlu bir kent sonra, yorgun düşen gitgide"gündelik hayat öğretileri, okuldan fazla ders verdi hepimize, üstelik devamsızlık hakkımız da olmadı hiç.. ders vereceği tuttuysa hayatın, "o derste" olmama şansımız da olmadı. belirtilen saatte, belirtilen yerde olduk hep ve aldık dersimizi.
not tutmak yok, herşey akılda kalacak, hesap makinesi yok, herşey göz kararı ve dozunda olacak.. yenilsen de yensen de fazla abartmak yok duyguları, herşey insana yakışır halde yaşanacak.

hayat okulunda alttan ders almak da yoktu maalesef, bütünleme de, yaz okulu da.. bizse alışmıştık son dakika çalışmalarına, düzensizliğe ve nasılsa kurtarmada geçerim rahatlığına.
ne zaman ki hayata atıldık, o zaman anladık sadece konserlerde el üstünde tutulduğunu sahneden atlayanın, ne zaman çakıldık yere, o zaman anladık yer çekimini ilk defa bu kadar net, o zaman bildik mezun olduğumuzu ve ancak hayat okulunun hazırlık sınıfını bitirdiğimizi bu yaşa dek.

"ve sanki hiç bir şey yaşanmamış gibi
maskelerini kuşandı insanlar
rüzgara savruldu sesim, yarım kalmış bir şarkıdan
suskunluğu öğrendi insanlar"


yenildikçe hırslandık, hırslandıkça hata yaptık üst üste.. kaybettikçe istedik, elde ettikçe bıktık hepsinden aynı hızla. üzdük insanları, vurduk, öldürdük, alay ettik, ağlattık, yaraladık.. insanlığımıza yakışmayacak ne varsa yaptık ya da yapanlara ses çıkarmadık, susunca geçer, biter sandık kötü olan ne varsa, bu kadar kötüsü başa gelemezdi, biri dur derdi nasılsa; sorumluluk almadık..

bütün bu aciz kabullenişi nereden öğrenmiş olabileceğimizi düşününce, bir dalganın insafına kalmış kumdan kalelerim geliyo aklıma çocukken büyük hevesle yaptığım.. sadece oyun değildi onlar, basit kaleler değillerdi, anne babalar rahat güneşlensin diye çocukları bağlayan ipler değillerdi.. gizli sığınağımdı onlar benim, sadece bana görünen çocukluk arkadaşım..

" ve belki sen, belki ben, belki biz ve onlar
kumdan kaleler kuran, denize doğru
bakarsın çoğalırız yaşam denen bu oyunda
cemresi oluruz yarınların
aynadan bakan yabancı yüzler örter üstümü
kurşuna dizilmiş bir şehir olur düşlerim
iki gözüm iki yağmur, henüz aşkı tatmamış
oysa sen, belki ben, bir suç ya da bir kusur"


--------------------------

kumdan kale;

uzun uğraşlar sonucu olmazı başardığın ve tam gururlanarak seyrederken yıkılışına şahit olduğundur.. sonuna kadar senin başarın olduğu halde, sahiplenemediğin, imzanı atamadığın, zamanı geldiğinde orada öylece bırakıp gittiğindir.. herkes ve herşey; deniz de dahil, hırçınlaşmasa, bu kadar yıkıcı olmasa uzun süre bozulmayacak olandır.

kumdan kale çocuk oyuncağı değildir her ne kadar onların vazgeçilmez oyunu olsa da deniz kenarında..

o; anlatabilene, anlayabilene büyük hayat deneyimidir..

kumdan kale, hayallerimdir; kuma yazdığım ve başkalarının insafına bıraktığım..


zynp

Yorumlar

o dedi ki…
teşekkürler...
28064212 dedi ki…
Uzun zamandan sonra sizi tekrar okumak sevindirici, huzur verici. Uzun zamandır görmediğin, bir zamanlar bir şeyleri paylaştığın tanıdığınla tekrardan karşılaşmak gibi. Herşey bittiğinde aldığın rahatlama nefesi gibi.
zeynepaltuntaş dedi ki…
ben teşekkür ederim :) ikinize de..
Adsız dedi ki…
ilk mektuptan sonraki uzun ara üzücüydü... benden de teşekkür, çok güzeldi yine ve yine :)

aslı
IQ't dedi ki…
İyi ki bakmışım :)
Şiir de çok hoşuma gitti, araştırıyorum netten, kimin?
zeynepaltuntaş dedi ki…
kumdan kalelerin denize doğru albümünde, gruba adını veren şiir/şarkı, onlara ait olduğunu düşünüyorum :) çok severim ben de, dinlemeni tavsiye ederim, atarım ben sana bi ara aykutcum, görüşmek üzere
esrArengiz dedi ki…
Çok beklettin ama geri döndün. hoşgeldin. şiirle birlikte hoş bir yazı kaleme almışsın. ben de zamanında yazdığım şu yazıyla katkıda bulunayım http://esrademiroz.blogspot.com/2007/11/gndoumlarna-evirdi-aydan-yzn.html
kabul olunursa..
sevgiyle
Reklam designer dedi ki…
Çok güzel bir yazı :) Şiirle olan uyum çok iyi olmuş ;)
bgmedia dedi ki…
Zeynep hanım bu yazınızı blogumda yaynlamaktan çok büyük mutluluk duyarım.. Kumdan kalelere bende takmış durumdayımda...

Popüler Yayınlar